v souladu s přírodou
CIMG5532.JPG
Aloe vera neboli aloe pravá patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Starověcí Egypťané jí nazývali ,,rostlinou nesmrtelnosti '' a Kleopatra ji používala k udržování krásy své pokožky.
Pěstování aloe
Pochází ze suché tropické oblasti Asie a Afriky. A z toho musíme vycházet také při jejím pěstování. Při dodržení pár základních pravidel, se však jedná o rostlinu nenáročnou na údržbu. V našich podmínkách pěstujeme aloi jako pokojovou rostlinu, kterou můžeme letnit. Vyžaduje polostín a propustnou půdu. Ideální je hotová směs pro kaktusy. Zaléváme jen velmi zřídka, jinak by mohlo dojít k jejímu úhynu. Rostlinám aloe vyhovuje těsnější květináč, protože pak jde jejich síla více do listů než do kořenů. Množí se výhonky vyrůstajícími zespoda mateřské rostliny. Tyto výhonky se dají kroutivým pohybem oddělit a zasadit do substrátu pro kaktusy. První týden nezalévat, aby obrazily kořínky.
Použití aloe
Léčivou sílu aloe můžeme využít zevně i vnitřně. K vnitřnímu užití se nejčastěji používá zahuštěná šťáva - sabur, kterou lze koupit ve speciálních obchodech a lékárnách. K zevnímu použití nám bohatě vystačí čerstvé listy rostliny (ty nejspodnější mají nejsilnější účinky). Čerstvý list aloe podélně rozřízneme a přiložíme na ránu, popáleninu, vřed či jiné kožní problémy. Listy aloe lze použít čerstvé, naložené nebo jinak zpracované a to jak k léčebným, tak ke kosmetickým účelům.

Díky svým baktericidním a protizánětlivým účinkům se hodí k důkladné hygieně úst i zubů. Číňané doporučují použití aloe také při plešatění a tvrdí, že pomáhá řešit i další problémy vlasové pokožky jako např. lupy a špatný krevní oběh. Aloe vera je vynikajícím stimulačním a regeneračním prostředkem, který podporuje tvorbu kolagenu a elastinu. Jsou to látky důležité pro pevnost a pružnost pokožky. Pro své stahující účinky ji můžeme použít jako prevenci nebo pomocnou složku v boji proti striím.
Recepty
Karpální tunely
1 sklenička Alpy nebo Lesany
10 aspirinů
3 - 5 listů aloe (podle velikosti)

Listy aloe nakrájíme, zalijeme alpou a přidáme aspirin. Necháme 3 týdny luhovat na temném místě. Občas protřepeme. Poté začneme používat podle potřeby.

Problémy s karpálními tunely mne trápí už delší dobu, proto mám toto aloe mazání stále u postele, protože k bolestem a brnění dochází především
v noci. Listy aloe nechávám ve sklenici až do úplného spotřebování celého obsahu. Před použitím vždy několikrát protřepu, aby se vše dobře promísilo.
Tinktura z aloe
5 tučných listů aloe
150 ml domácí pálenky (popř. vodky)

Listy nakrájíme a rozmačkáme nebo rozmixujeme na kaši. Přendáme do malé zavařovací sklenice, zalijeme alkoholem a necháme uležet cca 3 týdny. Každý den je dobré obsah sklenice protřepat. Hotovou tinkturu přecedíme přes plátno nebo kávový filtr a uchováváme v temnu.

Používáme:

- k dezinfekci drobnějších ran a oděrek
- při bolestech zubů, zánětech či krvácení dásní, zánětu mandlí ( smícháme tinkturu z aloe s vodou v poměru 1:2 např. 1 lžíci tinktury a 2 lžíce vody a
roztokem pak vyplachujeme ústa nebo jej kloktáme několikrát denně)
Ošetření štípanců a popálenin
Rozkrojeným listem aloe potřeme pokožku podrážděnou hmyzím štípnutím či bodnutím. Pokožka se rychleji uklidní a poraněné místo přestane bolet. Stejně můžeme využít při popálení kopřivou (zejména u dětí).
Proti vráskám
listy aloe
kvalitní olivový olej

Šťávu vydlabanou z listů aloe smícháme s olivovým olejem a vzniklou směsí lehce promasírujeme obličej a dekolt ve směru od ramen k čelu. Pravidelným používáním by mělo dojít ke zjemnění vrásek a zabránění vzniku dalších, k vyživení pleti a ke zmírnění zanícení tkání.

Nejčtenější články a recepty

Domácí zubní pasta
Domácí zubní pasta
Bylinková zahrádka za oknem
Bylinková zahrádka za oknem
Prací gel
Prací gel
Muffiny s ovocem a vločkami
Muffiny s ovocem a vločkami
Domácí sirup
Domácí sirup
Aloe vera
Aloe vera
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one