v souladu s přírodou
CIMG3512.JPG
Tato krásná, léčivá bylina patří mezi mé oblíbence. Vybrala jsem ji právě proto, že si ji můžeme ještě teď nasbírat, respektive vykopat a využít její léčivou sílu. Kořeny můžeme vykopávat od října do začátku prosince, když už nať začíná usychat nebo také na jaře. Tehdy je léčivá síla rostliny v kořenech.
Již z názvu vyplývá, že je kostival nejlepším přírodním lékem pro naše kosti. Přípravky z něj pomáhají při bolestech svalů a kloubů. Léčí naraženiny, zlomeniny, vyvrtnuté klouby, natažené i natržené šlachy a svaly. Rostlina obsahuje vyšší množství alantoinu a proteinu. Tyto látky podporují růst a dělení buněk, což přispívá k lepšímu hojení ran, oděrek a nejrůznějších poranění.

K vnitřnímu užití doporučuji kostival pouze po konzultaci s lékařem.

Listy kostivalu se dříve používaly také v kuchyni . Do velkých listů se balilo maso nebo ryby, menší se pak nakrájely do polévky.

Rychlá pomoc na rány

pokud se Vám venku stane nějaký úraz a jste blízko lesa, louky nebo vody, koukejte rychle najít kostival a natrhejte si jeho listy. Tyto rozdrťte, rozmačkejte, rozlámejte tak, aby pustily co nejvíc šťávy. Kaši z rozmělněných listů přiložte na ránu jako léčivý obklad.

Na bolavá záda a klouby

Kořeny kostivalu očistěte a nastrouhejte nebo nakrájejte na maličké kousky a uložte do zavařovací sklenice. Zalijte nejlépe domácí pálenkou nebo Alpou tak, aby byly všechny kořeny ponořené. Nechte stát na temném místě alespoň 4 týdny. Během této doby je třeba obsah občas protřepat. Stačí vždy, když si vzpomenete. Pak už jen přecedíme přes plátýnko nebo kávový filtr a můžete se namazat :-).

Kostival lékařský můžete najít také jako účinnou složku přírodní kosmetiky určené jak pro ženy, tak pro muže. Pro svůj léčivý a čistící účinek se přidává zejména do mýdel a produktů určených pro péči o pleť.

Později Vám do rubriky ,, Vyrobíme si spolu '' přidám recept na čistící pleťovou vodu s kostivalem

Nejčtenější články a recepty

Domácí zubní pasta
Domácí zubní pasta
Bylinková zahrádka za oknem
Bylinková zahrádka za oknem
Prací gel
Prací gel
Muffiny s ovocem a vločkami
Muffiny s ovocem a vločkami
Domácí sirup
Domácí sirup
Aloe vera
Aloe vera
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one