v souladu s přírodou
Zajímavá popínavá rostlina, která si najde své místo v každé zahradě. Jejími květy ve tvaru kalichu, které mají barvy žluté, oranžové až sytě červené, se můžeme kochat od května, až do září. Lichořeřišnici je možné vysévat na jaře přímo na určené stanoviště nebo si ji můžeme již od konce února pěstovat doma na okenním parapetu. Po zmrzlých pak přesadíme do zahrady nebo do truhlíku na balkón, okno, či terasu, kde jistě bude plnit jak svou funkci okrasnou, tak užitkovou.
CIMG6164.JPG
Zužitkovat můžeme celou rostlinu. Mladé listy můžeme konzumovat po celou dobu vegetace. Používají se do salátů, na přípravu pesta nebo se dají připravit jako špenát. Květy lichořeřišnice můžeme použít jako oblohu a poupata naložit stejně jako kapary.

Ze semen a kořenů se na podzim připravuje velmi účinná tinktura, která pomáhá při nejrůznějších zdravotních potížích. Krásně pomáhá také odvar z drcených sušených semen nebo nálev z květů lichořeřišnice.
Rostlina je známá svými antibiotickými účinky, které jsou nejvýraznější před rozkvětem. Tohoto působení se využívá při léčbě nejrůznějších urologických a gynekologických potíží. Tinkturu nebo čaj z lichořeřišnice je vhodné užít také při nachlazení, infekcích i respiračních onemocněních. Bylo také zjištěno, že hubí streptokoky, stafylokoky, salmonely a jiné podobné bakterie.

Využití našla tato bylina i v kosmetice. Můžeme si z ní připravit vlasové tonikum proti lupům a spojením s kopřivou také proti vypadávání vlasů.
Tinktura z lichořeřišnice
Na přípravu můžeme použít čerstvá i sušená semena. Čerstvá semena rozkrájíme (alespoň napůl) a sušená semena trochu podrtíme v hmoždíři. Nasypeme do uzavíratelné láhve, tak aby byla naplněna do 1/4 a zalijeme domácí pálenkou nebo vodkou. Za každodenního protřepání necháme macerovat 4 až 6 týdnů. Slijeme přes plátno nebo husté sítko a můžeme užívat podle potřeby.

Dospělí užívají při potížích 3x denně 1 malou čajovou lžičku s trochou vody či čaje.
Lichořeřišnice v oleji
Vlasové toniku proti lupům
Připravíme si odvar z natě nebo semen lichořeřišnice. Necháme vychladnout a smícháme s tinkturou z kopřiv v poměru 2 : 1.
Pravidelně aplikujeme na vlasovou pokožku.

Kopřivovou tinkturu připravíme stejným způsobem jako tinkturu z lichořeřišnice.

Nejčtenější články a recepty

Domácí zubní pasta
Domácí zubní pasta
Bylinková zahrádka za oknem
Bylinková zahrádka za oknem
Prací gel
Prací gel
Muffiny s ovocem a vločkami
Muffiny s ovocem a vločkami
Domácí sirup
Domácí sirup
Aloe vera
Aloe vera
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one