v souladu s přírodou
CIMG5538.JPG
Ostropestřec mariánský někdy přezdívaný jako ,,Kristova koruna'' je jedno až dvouletý bodlák, který pochází ze Středomoří a u nás se jen pěstuje. Jeho hlavní léčivá síla se ukrývá v semenech, která jsou uložena v rostlině pod velmi ostrými trny.

Tato léčivá bylina obsahuje celou řadu vitamínů a stopových prvků. Hlavní účinná složka se však nachází ve slupce a nazývá se ,, silymarin'' (jedná se o soubor většího množství účinných látek). Tento silymarin se považuje za velmi účinný prostředek používaný především k ochraně a léčbě jater.

Semena ostropestřce mariánského však současně prospívají také žlučníku a celé trávicí soustavě. Posilují činnost ledvin, zlepšuje krevní oběh a jejich léčivá síla může být nápomocna při léčbě žloutenky.

Ostropestřec v oleji doporučuji jako prevenci před kocovinou.
Použití semen
V lidovém léčitelství se semena ostropestřce využívají nejrůznějším způsobem. Připravuje se z nich tinktura, čaj, olejový macerát, koupel nebo se dají jíst jen tak syrová, musí se však dobře rozkousat.

Před samotným zpracováním je nutno semena vždy dobře nadrtit (v hmoždíři nebo v mixéru). Nedoporučuji však mlít si do zásoby, neboť rychle žluknou.
Příprava léčivých prostředků z ostropestřce
Tinktura (kapky) z ostropestřce
Rozdrtíme 70g semen a zalijeme je 200ml domácí pálenky nebo vodky a uzavřeme. Necháme macerovat 4 - 6 týdnů (podle toho, jak moc spěcháme) při pokojové teplotě. Občas, nejlépe však každý den, obsah protřepeme. Pak už jen přecedíme a můžeme užívat. Uchováváme v temnu.
Ostropestřec v oleji
Připravíme si 250 ml kvalitního slunečnicového oleje a 80g nadrcených semen ostropestřce. Semena nasypeme do čisté zavařovací sklenice a zalijeme olejem. Volně přiklopíme víčkem a zahříváme ve vodní lázni asi hodinu na nízkou teplotu (já zahřívám na stupeň 3 z 9). Po zchladnutí pevně uzavřeme a postavíme na 3 týdny na teplé místo. Scedíme a uchováváme v temnu a suchu.
Čaj
1 čajovou lžičku rozdrcených semen přelijeme 2dcl vroucí vody a necháme pod pokličkou luhovat 10 min.. Nedoporučuje se pít před spaním.

Nejčtenější články a recepty

Domácí zubní pasta
Domácí zubní pasta
Bylinková zahrádka za oknem
Bylinková zahrádka za oknem
Prací gel
Prací gel
Muffiny s ovocem a vločkami
Muffiny s ovocem a vločkami
Domácí sirup
Domácí sirup
Aloe vera
Aloe vera
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one