v souladu s přírodou
Patří mezi první bylinky, které jsem se jako dítě naučila poznávat.

Najdete ho téměř všude - na mezích, suchých loukách, podél cest apod.. V době květu což je od června do října, si ho snad ani s jinou podobnou bylinou nemůžete splést. Sbírá se kvetoucí nať o délce do 20 cm. Suší se ve svazečcích zavěšený ve stínu, při pokojové teplotě. Po usušení doporučuji nastříhat a uchovávat v uzavřené sklenici v temnu. Každou sklenici s nasušenou bylinou si nezapomeňte označit názvem a rokem sběru!

Řebříček je opředen celou řadou mýtů a v některých kulturách se používal také k magickým účelům. Číňané například za pomoci řebříčku věštili budoucnost. Umí také ochraňovat obydlí: svazek této byliny zahrabaný před domovními dveřmi má zadržet hosty, kteří přicházejí ze zlými úmysly.

V německu se pro tuto rostlinu dříve používal název ,, Schaf - Garwe'' což je v překladu ranhojič pro ovce. U nás se můžete setkat se staršími názvy ,, myší ocas'' ,,Achillova bylina'' nebo ,,panenská bylina''.
CIMG6396.JPG
Spolu s kontryhelem je řebříček nejvýznamnější ženskou bylinou. Pomáhá při léčbě nejrůznějších ženských potíží. Uvolňuje křeče, ulevuje při bolestivé menstruaci, při silném, ale naopak i při slabém krvácení, omezuje růst myomů.

Řebříček má dokonce vyšší dezinfekční účinek než heřmánek. Né nadarmo se mu přezdívá ,,ranhojič''. Obklad z řebříčku přiložený na ránu staví krvácení a ránu rychleji zacelí. Uplatnění našel také při léčbě hemeroidů. V čajové formě se používá také při poruchách krevního oběhu, pro lepší prokrvení končetin, ke zlepšení látkové výměny a na podporu trávení. Navíc mírně snižuje tlak, působí močopudně a žlučopudně, což podporuje léčbu žlučníkových, jaterních a ledvinových onemocnění.
Recepty pro zdraví
Krvácení z nosu
Při krvácení z nosu vezměte květ, popř. list řebříčku a zastrčte ho do nosu.

Pokud kolem sebe zrovna nemáte čerstvé rostliny, připravte si nálev ze sušené nati. Do něj namočte vatový tampón a vložte do nosní dírky
Ženský čaj
Tento čaj doporučuji všem ženám i dívkám jako preventivní prostředek proti nejrůznějším ženským potížím.

Smíchejte 2 díly sušeného řebříčku s 1 dílem kontryhele a 1 dílem heřmánku.

Pijte 1 - 2 šálky denně po dobu 3 týdnů.
Řebříčková sedací koupel
Při hemeroidech, zánětech vaječníků, při křečových menstruačních bolestech si připravte nálev z 10 lžic řebříčku a 1 litru vroucí vody. Nálev použijte do sedací koupele.

Pokud budete přidávat do vany, použijte dvojnásobné množství.

Nejčtenější články a recepty

Domácí zubní pasta
Domácí zubní pasta
Bylinková zahrádka za oknem
Bylinková zahrádka za oknem
Prací gel
Prací gel
Muffiny s ovocem a vločkami
Muffiny s ovocem a vločkami
Domácí sirup
Domácí sirup
Aloe vera
Aloe vera
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one