v souladu s přírodou
CIMG3382.JPG
Tento nádherný keř nás v létě upoutá svými krásnými růžovými květy a na podzim zase červenými plody plnými vitamínů . Takové množství látek příznivě působících na náš organismus, jaké je obsaženo v šípku, je v rostlinné říši ojedinělé. Obsah přítomného vitamínu C je daleko vyšší, než třeba v černém rybízu, zelí a citrusech. Podobně to platí také pro vitamín A, skupiny B,P, K, hořčík a další látky.

Šípek nám může velmi pomoci při chřipce, nachlazení a jiných infekčních onemocněních. Je močopudný, léčí záněty močového měchýře, ledvinový písek, ledvinové a močové kameny. Je účinný při průjmech a kolikových bolestech. Příznivě působí také na žaludek a imunitu vůbec. Šípky nemají žádné nežádoucí ani vedlejší účinky, proto jej můžeme používat bez omezení.

Z šípků si můžeme připravit marmeládu, kompot nebo víno.Pro léčebné účely je nejúčinnější užití ve formě čaje. Ten si můžeme připravit několika způsoby.

1) sušené šípky necháme namočené přes noc ve vodě a další den 10 min. vaříme
2) sušené šípky povaříme 10 - 20min. a následně necháme několik hodin luhovat
3)čerstvé šípky vaříme na mírném ohni cca 15min.. Postup můžeme opakovat až 4x. Nejsilnější bývá 2. a 3. výluh

Ke zpracování se hodí také okvětní lístky růží. Můžeme si z nich připravit třeba sirup nebo růžové želé. Větší význam má ovšem v kosmetice. Určitě znáte růžovou vodu, která má velmi příznivý vliv na naši pleť. Tato květová voda se prodává samostatně nebo jako součást řady pleťových krémů.

Do rubriky ,, pro krásnou pleť ¨, Vám brzy přidám recept na zajímavý kosmetický přípravek z růží, který si můžete sami vyrobit. Těšte se.

Nejčtenější články a recepty

Domácí zubní pasta
Domácí zubní pasta
Bylinková zahrádka za oknem
Bylinková zahrádka za oknem
Prací gel
Prací gel
Muffiny s ovocem a vločkami
Muffiny s ovocem a vločkami
Domácí sirup
Domácí sirup
Aloe vera
Aloe vera
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one