v souladu s přírodou
CIMG5896.JPG
Bylinky beru jako součást svého života a nejraději bych se jimi obklopila na každém kroku. Nádherně voní, celá řada z nich překrásně kvete a skvěle chutná a za dobrou péči se nám odvděčí také svou léčivou silou.

Abychom mohli sklízet krásné, zdravé bylinky musíme pro ně také něco udělat.

Potřebují:

1) Propustnou zeminu a prostorný květináč

2) Vhodné stanoviště

3) Přiměřenou zálivku - obohacenou o živiny

4) Lásku

Ať už si bylinky předpěstujete ze semínek nebo si přinesete hotové rostlinky ze zahradnictví, vždy je musíte přesadit do většího květináče, aby měly prostor pro rozvoj kořenů a následně i nadzemní části. Potřebují také vhodnou zeminu, kterou si můžete buď sami namíchat nebo zakoupit již připravený substrát vhodný pro bylinky (např. bylinková zahrádka NATURA). Já si míchám substrát z přesáté hlíny, kompostu a trochy písku.

Většina bylin upřednostňuje slunné stanoviště, ale pozor né všechny (takovou aloi nebo ženšen pětilistý mám na schodišti, kde na ně nemůžou ostré sluneční paprsky), proto se vždy při koupi semen nebo sazenice informujte o tom kolik sluníčka daná rostlina potřebuje.

Rostliny, které jsou na sluníčku v květináči potřebují pravidelnou zálivku. Nedá se napsat kolikrát týdně je třeba zalévat, protože to samozřejmě záleží na počasí. Já zalévám vždy až je substrát suchý. Pozor si však dávám na přelití, rostlina nesmí stát v misce plné vody. Vhodné je použití samozavlažovacích květináčů.

Čím zalévám své bylinky za oknem? Tak to Vám mile ráda prozradím.

Samozřejmě většinou používám běžnou odstátou vodu. Tak jednou týdně jim však přilepším. Na přilepšenou je zalévám buď bylinkovým čajem, který se doma nevypil (samozřejmě musí být čistý, neslazený), rozředěným logrem z kávy (bez cukru) nebo vodou ve které jsem proplachovala rýži či luštěniny (bez soli a dochucovadel). Tímto vlastně i zužitkuji další odpady z domácnosti. Použití proplachovací vody k zalévání květin mi poradila kdysi jedna moudrá žena a i když přesně nevím co tento výplach obsahuje, musím říct, že mým bylinkám to svědčí.

Aby se vám bylinky mohly odvděčit svou krásou a svými účinky, musíte jim dát také kousek sebe - svého času, lásky a trpělivosti. Já se věnuji svým bylinkám alespoň malou chvíli každý den. Třeba je jen pozdravím, pohladím, utrhnu suchý lístek, zkontroluji jestli nepotřebují zalít nebo jim třeba zazpívám (je pravda, že kromě rostlinstva a psa to doma nikdo jiný nechce poslouchat, ale žádná z toho ještě neumřela :-)).

Nejčtenější články a recepty

Domácí zubní pasta
Domácí zubní pasta
Bylinková zahrádka za oknem
Bylinková zahrádka za oknem
Prací gel
Prací gel
Muffiny s ovocem a vločkami
Muffiny s ovocem a vločkami
Domácí sirup
Domácí sirup
Aloe vera
Aloe vera
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one