v souladu s přírodou
Bylinky jsou nepostradatelnou součástí mého života. Miluji jejich pestrost, vůně, barvy, účinky a hlavně atmosféru s nimi spojenou. Ráda bych kousek svého bylinkového ráje přenesla také k vám alespoň prostřednictvím fotek doplněných pár informacemi.
CIMG6154.JPG
Překrásná léčivka za kterou se slétají všichni motýli a čmeláci ze Lhotky se jmenuje třapatka nachová. Znáte ji možná pod názvem echinacea. Dnes velmi populární jako součást řady léčivých prostředků. Pokud si ji budete stejně jako já pěstovat ze semínek, můžete se druhým rokem kochat jejími krásně zvláštními květy a také využít léčivé síly celé rostliny.
Třezalku tečkovanou určitě poznáváte. Vysadíte-li si ji do své bylinkové zahrádky pokvete vám také až druhým rokem, jinak ji běžně najdete na okrajích luk a lesů. Z třezalky doporučuji připravit si zásobu třezalkového oleje a také si něco nasušit na čaj. Jedná se o bylinku s velmi silným účinkem. Pokud berete jakékoliv léky, poraďte se o jejím užívání s lékařem. Po natření olejem pozor na sluníčko!
CIMG6179.JPG
CIMG6153.JPG
O měsíčku lékařském jsem už nedávno psala. Na mých stránkách najdete také recept na přípravu měsíčkového oleje. Květy se sbírají v poledne za slunného dne. Suším je na sítech nebo bílém papíře, ve stínu.

Ty vysoké rostliny vzadu u plotu, to je lebeda zahradní. Až 2 m vysoká samovýsevná rostlina s velmi chutnými listy. Používám je do salátů, přidávám k dušené zelenině nebo z nich připravuji špenát.

A nesmí chybět také fenykl ( vpravo vzadu). Z usušených a rozdrcených semen je výborný večerní čaj, který je vhodný nejen pro děti.
Další mou oblíbenou je bazalka posvátná neboli Tulsi. Jedná se u nás o méně známý druh bazalky, která je však velmi uznávanou léčivkou ajurvédské medicíny. Čerstvé listy se přidávají do salátů, limonád nebo se dají pojídat jen tak pro posílení organismu. Všechny části rostliny mají velmi silné léčivé účinky. Já z této bazalky připravuji průduškovou mast a čaj, který má silné aroma a můžu potvrdit i výrazné léčivé účinky.
Bazalku posvátnou si můžete vypěstovat ze semínek za oknem nebo v létě na zahrádce. Při troše lásky a péče se vám jistě odvděčí. Tato neobyčejná léčivá bylina si zaslouží více pozornosti, proto o ni brzy napíšu článek s více podrobnostmi.
CIMG6158.JPG
CIMG6185.JPG
A takto si u nás žijí bylinky pěkně pohromadě :-). Vzadu u plotu echinacea. Vlevo vedle ní meduňka, před nimi třezalka. Ve předu u chodníčku (zleva) pak šalvěj, levandule a měsíček.

Pokud se teprve chystáte vysadit si podobnou bylinkovou zahrádku, určitě si nezapomeňte nejprve nastudovat, která bylinka vám doroste do jaké výšky, aby si jedna druhé nestínily, jaké mají nároky na sluníčko a jestli se snesou. Což se, ale později určitě pozná. To jen aby jste nebyli nešťastni, když se s nimi budete piplat od semínek a ony pak budou trpět sousedskými nepokoji :-)
Krásné léto a spousty bylinkových úspěchů přeje Levandulka Rozmarýnová

Nejčtenější články a recepty

Domácí zubní pasta
Domácí zubní pasta
Bylinková zahrádka za oknem
Bylinková zahrádka za oknem
Prací gel
Prací gel
Muffiny s ovocem a vločkami
Muffiny s ovocem a vločkami
Domácí sirup
Domácí sirup
Aloe vera
Aloe vera
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one