v souladu s přírodou
Dnešní uspěchaná doba přináší spoustě lidem řadu nepříjemností a zdravotních komplikací. Téměř každý třetí člověk pak trpí nespavostí. Někteří lidé se tento problém snaží řešit běžně dostupnými léčivy z lékárny, jiní dávají přednost bylinkám. A právě pro vás, kteří upřednostňujete přírodní medicínu (ochuzenou o chemické látky, konzervanty, barvivy a dochucovadla) je tady můj recept na domácí kapky pro nespavce.

Základní bylinou je zde kozlík lékařský, který můžete najít ve vyšších, chladnějších oblastech nebo jej můžete pěstovat stejně jako já ve své zahradě. Z pěstované rostliny se používá oddenek s mnoha drobnými kořeny, který se vykopává druhým rokem právě v říjnu.

Pokud ,, kozlíka'' nepoznáte a na zahradě jej nemáte, můžete si sušený kořen koupit v bylinkárně. Často jej mají i v prodejnách se zdravou výživou.
CIMG6531.JPG
Kozlík lékařský latinsky Valeriana officinalis naložená v lihu je známá také pod názvem ,, Valeriánské kapky'' . O léčivých účincích tohoto medikamentu psala svatá Hildegarda ve svých lékařských spisech již před tisíci lety a spousta lidí na ně nedá do dnes dopustit.

Tento bylinný prostředek se používá ke zklidnění při větším psychickém vypětí, úzkostných stavech a poruchách spánku. Japonci údajně přišli také na další využití této byliny. Zjistili, že látky obsažené v kořenech a oddénku kozlíku efektivně blokují šíření viru HIV v organismu.

Oproti běžným lékům na spaní nedochází při užívání Valeriánských kapek k ranní otupělosti. Jedná se pouze o přirozené navození spánku bez vedlejších účinků.

Nedoporučuji užívat dlouhodobě, jinak si tělo na tyto látky navykne a prostředek nebude fungovat.

Dávkování: 1 čajová lžička 30 - 45 min. před spaním. Nedoporučuje se těhotným ženám. Po užití může docházet ke snížené sexuální aktivitě ( nebojte jedná se pouze o stav dočasný).
Příprava Valeriánských kapek
Kořen (oddenek) kozlíku lékařského
Meduňka lékařská

případně chmel nebo levanduli

domácí pálenku nebo vodku


Na 0,5l alkoholu používám 5 lžic kozlíku, 2 lžíce sušené meduňky a 1 lžíci chmelu nebo sušených květů levandule. Uzavřu do sklenice a nechám 4 - 8 týdnů macerovat při pokojové teplotě. Vždy když si vzpomenu protřepu. Pak sliji do tmavých skleniček a dodám k upotřebení.

Chuť kozlíkových kapek není příliš vábná proto doporučuji užívat společně s trochou medu.

Krásné sny :-)

Nejčtenější články a recepty

Domácí zubní pasta
Domácí zubní pasta
Bylinková zahrádka za oknem
Bylinková zahrádka za oknem
Prací gel
Prací gel
Muffiny s ovocem a vločkami
Muffiny s ovocem a vločkami
Domácí sirup
Domácí sirup
Aloe vera
Aloe vera
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one