v souladu s přírodou
CIMG5470.JPG
Jitrocelovou mast na ruce jsem začala před časem vyrábět především pro svého muže, který pracuje jako automechanik a má ruce věčně poraněné, poničené od kyselin a nejrůznějších chemických látek se kterými přichází do styku.

Momentálně bych svou přípravou tohoto skvělého mazadla popsala asi takto:

,,Vařila myšička mastičku ve stříbrném rendlíčku. Tomu dala, tomu též a protože na dalšího nezbylo, musela začít připravovat další várku ''
Složení
Hlavní účinnou složkou je jitrocel. Mám s ním už roky skvělé zkušenosti při léčbě nejrůznějších ran, odřenin i popálenin.

Nosnou látkou je rostlinný olej. Doporučuji použít kvalitní slunečnicový nebo olivový. Tyto oleje jsou dostupné a mají příznivý vliv na pokožku.

Pro zahuštění nesmíme zapomenout na včelí vosk, který nám přispěje svými antiseptickými a antioxidačními účinky. Pečuje o popraskanou pokožku a zanechává ji jemnou.

Pro lepší hydrataci pokožky přidáme glycerin.

Poslední, ale velmi důležitou složkou je tea tree oil. Je nenahraditelný pro své antibakteriální, hojivé a čistící účinky.
Postup výroby
Výroba první masti (mastí) vám bude trvat sice 3 týdny, ale určitě stojí zato. Možná pak najedete na sériovou výrobu jako já, aby vám nikdy nedošla :-).

Ty 3 týdny potřebujeme na přípravu macerátu, který bude tvořit základ naší masti. Macerát si připravíme z jitrocele, který si buď čerstvý natrháme (už začíná růst) nebo můžeme koupit sušený ve zdravé výživě či bylinkárně a kvalitního rostlinného oleje. Použijeme-li jitrocel čerstvý, natrháme nebo jej nařežeme na kousky a jimi volně naplníme čistou sklenici téměř do plna a zalijeme olejem tak, aby byl všechen jitrocel pod vrstvou oleje. Použijeme-li sušenou bylinu, stačí jí naplnit polovinu sklenice a opět zalít olejem až po hrdlo. Takto připravenou sklenici uzavřeme a umístíme na teplé místo, třeba za okno. Občas obsah láhve protřepeme a po třech týdnech připravený jitrocelový olej slijeme a můžeme hned dohotovit mast na kterou se už tak dlouho těšíme :-).

Nad parou rozpustíme ve

100g jitrocelového oleje

30g včelího vosku.

Odstavíme a za stálého míchání necháme vychladnout. Mast bude postupně tuhnout. Jakmile nebude pálet na ruce, přidáme

1 lžíci glycerinu

15 kapek tea tree oleje

a důkladně promícháme.

Pokud se vám stane, že vám mast ztuhne dříve než přidáte poslední přísady nebo než ji přelijete do masťovek nebo kelímků ve kterých ji budete uchovávat, můžete ji opět mírně zahřát nad parou a dílko dokonat.

Přeji příjemné matlání.

Nejčtenější články a recepty

Domácí zubní pasta
Domácí zubní pasta
Bylinková zahrádka za oknem
Bylinková zahrádka za oknem
Prací gel
Prací gel
Muffiny s ovocem a vločkami
Muffiny s ovocem a vločkami
Domácí sirup
Domácí sirup
Aloe vera
Aloe vera
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one