v souladu s přírodou
CIMG3954.JPG
Pečený čaj je u nás doma oblíbený. Vaříme si ho při nejrůznějších běžných i slavnostních příležitostech. Podávám ho k nedělnímu koláči. V zimě si jej vaříme pro zahřátí po návratu z procházky. Po vychlazení a v kombinaci s mátovým ledem je pak skvělým osvěžením nejen v letních horkých dnech.

Ozdobený pečeňáček se také skvěle hodí jako malý dárek. Naše rodina i známí jsou vždy domácími výrobky potěšeni (výborně nahradí láhev vína).


Základem tohoto receptu je samozřejmě ovoce. Můžeme použít nejrůznější druhy i kombinace podle své chuti. Pokud pečeme čaj v létě použijeme čerstvé sezónní ovoce, nejlépe to co nám zbude na zahrádce. Třeba ty méně pěkné hrušky a potlučené švestky, na které zrovna nikdo nemá chuť. Nám velice chutná kombinace rybízů, josty a jahod. Letos se těšíme také na čaj ostružinový.

Takto se dají zpracovat snad všechny druhy ovoce (domácí i exotické).

Čaj si můžeme upéct, ale také v zimě a to z ovoce mraženého nebo zavařeného.

Potřebujeme:

2kg ovoce
3/4kg tmavého cukru
1 citron (může být i víc- klidně 1/2kg)
2 lžičky mleté skořice
10 ks hřebíčků
mletý badyán (nemusí být)
1 a 1/2 dcl rumu (já používám skořicový rum - odkaz pod receptem)

Ovoce omyjeme a zbavíme pecek, jadřinců a nakrájíme na stejné menší kousky. Jablka a hrušky necháme i se slupkou. Drobné ovoce samozřejmě necháme vcelku. Citrón oloupeme a nakrájíme na stejné kousky jako ovoce, promícháme s kořením a připraveným ovocem a nasypeme do hlubokého plechu. Pečeme při 220°C dokud ovoce nepustí šťávu, pak přidáme cukr a 1 dcl rumu. Pečeme dalších 20 min.. Horké plníme do čistých sklenic. Na vrch do každé sklenice přidáme 1 lžičku rumu, ihned uzavřeme a převrátíme na víčko.

Pokud máte v plánu čajík skladovat delší dobu, je lepší jej sterilizovat.

Budete-li připravovat pečený čaj pro děti nebo nemáte rádi alkohol, tak rum vynechejte a naplněné, uzavřené sklenice 20 min. sterilizujte.

Nejčtenější články a recepty

Domácí zubní pasta
Domácí zubní pasta
Bylinková zahrádka za oknem
Bylinková zahrádka za oknem
Prací gel
Prací gel
Muffiny s ovocem a vločkami
Muffiny s ovocem a vločkami
Domácí sirup
Domácí sirup
Aloe vera
Aloe vera
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one